Pavia – miasto stu wież

Pawia – miasto i gmina we Włoszech, położone w zachodniej części Niziny Padańskiej nad rzeką Ticino, ok. 30 km na południe od Mediolanu. Miasto różnorodności, świetne miejsce na deszczowe popołudnie 😉

Dlaczego 100 wież? Ponieważ każdy ród żyjący w mieście, na znak wielkości, wznosił wieżę, która miała górować nad pozostałymi. Jednak do dziś pozostało jedynie 5, które przetrwały próbę czasu, a obraz stu wież pozostał jedynie na kościelnych freskach.

Fresk w kościele San Teodoro.
Widok Pavii pędzla Bernardina Lanzaniego z 1522 roku, przedstawiający miasto podczas wojny między Hiszpanami a Francuzami. W górnej części, na chmurach ukazani zostali: Bóg Ojciec oraz święci patroni miasta: Syrus, Augustyn i Teodor. W dolnej części, na pierwszym planie, rozciąga się szeroki pejzaż z miastem, zamkiem Viscontich z parkiem, natomiast w tle widoczny jest łańcuch Alp. Fresk ten jest najstarszym widokiem Pawii.

Sfotografowane miejsca to w kolejności:

Zamek Viscontich – zamek wybudowany w 1360 r. we włoskim mieście Pawia przez Galeazzo II Viscontiego.

Uniwersytet w Pawii – państwowa szkoła wyższa, która została założona w 1361 roku we włoskim mieście Pawia. Uczelnia ma charakter interdyscyplinarny, dająca możliwość podjęcia studiów na dziewięciu wydziałach. Uniwersytet w Pawii jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie.

Cattedrale di Santo Stefano Martire – Duomo di Pavia – Kościół zbudowany jest na planie krzyża greckiego, a więc długość i szerokość budowli są zbliżone. Oba wymiary mają około 84 m. Katedra należy do największych budowli w północnych Włoszech. Ośmiokątna, centralnie położona kopuła ma 97 m wysokości, a jej wagę szacuje się na 20.000 ton, co czyni ją czwartą pod względem wielkości we Włoszech, po Bazylice św. Piotra w Watykanie, Panteonie oraz Katedrze we Florencji.

Ponte Coperto (znany również jako Ponte Vecchio Stary most) – most łukowy kamienno-ceglany nad rzeką Ticino, w Pawii, we Włoszech. Poprzedni most z 1354 został poważnie uszkodzony podczas działań wojennych aliantów w 1945. Debatowano nawet na temat tego, czy most należy odnowić czy zastąpić go nowym. Zawalił się jednak częściowo w 1947, co wymagało nowej konstrukcji, której budowę rozpoczęto w 1949. Nowy obiekt jest wzorowany na poprzedniej konstrukcji, która miała dziesięć łuków, a obecny most ma ich pięć. Obecna budowla, tak jak jej poprzedniczka, posiada kaplicę.

« z 2 »